Prečítaj si článok o nás, ktorý vyšiel v mesačníku Naša Senica pri príležitosti našich 4. narodenín.

Marek, poďme úplne na začiatok, prečo vznikla organizácia Senica 2.0?

Dobrovoľníkov ste dovtedy mohli stretnúť v meste vždy v septembri na podujatí Senický týždeň dobrovoľníctva. Povedal som si, že jedno podujatie do roka je málo. Že musia dostať viacej príležitostí. Mať šancu sa aj vzdelávať, niečo naučiť.

Kto sú členovia organizácie Senica 2.0 a ako sa môže prípadný záujemca stať jej členom?

Okrem mňa samí mladí. Prevažná väčšina od 17 do 24 rokov. Ale veľmi aktívne sú pätnásť a šestnásťročné baby, ktoré sa pridali pred dvomi rokmi. Momentálne máme 145 členov, z nich je aktívnych tak 50. Ostatní buď pracujú, alebo sú na výške a nemajú dostatok času venovať sa dobrovoľníctvu. Pridávajú sa k nám deviataci, stredoškoláci, ale aj pracujúci. Najstarším dobrovoľníkom som ja. Mám 34, takže sa dá o nás povedať, že sme organizácia mladých. Avšak uvítame každého, kto je ochotný nezištne pomôcť. Registrovať sa môže na našom webe:

www.senica20.sk/dobrovolnik

Prečo názov Senica 2.0 – to číslo v názve?

Číslo znamená novú verziu Senice. Ako to býva pri operačných systémoch. Preto 2.0. Chceme spraviť mesto lepšie, šťastnejšie, čistejšie…

Aký je diapazón vašich činností, čomu všetkému sa venujete?

Máme podujatie ako Hecni sa, Hug Day, Zberačky či akcie pre deti, ktoré sa konajú každoročne. Stále však pribúdajú nové. Či už Zelená Senica alebo podcasty Svet 2.0. Tie sme začali točiť v decembri. Už je vonku päť dielov. Nový vychádza každé dva týždne. Sú o dobrovoľníctve, o prírode a o spoločenských témach. Jednorazovkami sa dá nazvať pomoc na podujatiach iných organizácií, keď nás oslovia, že potrebujú dobrovoľníkov.

Ako prichádzajú impulzy, do čoho sa s dobrovoľníkmi zapojiť?

Vždy keď nás niekto osloví s prosbou o výpomoc, neváhame a hľadáme možnosti ako sa pridať. To isté je aj s tými impulzami. Je jedno, kto ich prednesie. Vždy hľadáme mož-nosti ako ich uskutočniť. S podcastami Svet 2.0 prišli sami dobrovoľníci. Ja som pred štyrmi rokmi navrhol spraviť nejaké podujatie iba pre mladých. Niečo, pri čom sa zabavia, stretnú s rovesníkmi, ale si aj zašportujú. A tak vznikli naše preteky Hecni sa.

Kde má Senica 2.0 „základňu“?

Svoje miesto zatiaľ nemáme. Pred pandémiou sme sa stretávali na akciách, spoločných túrach, výletoch, či sme zašli len tak na pizzu. Na prípravu našich podujatí využívame priestory Europe Direct Senica, v ktorom pracujem a ktoré je súčasťou organizačnej štruktúry mestského úradu. Ale čisto náš priestor nám chýba. Kde by sme mohli vymýšľať, plánovať, vzdelávať sa a hlavne utužovať priateľstvá.

S akými inými organizáciami Senica 2.0 spolupracuje?

Samozrejme najviac pomáhame mestu Senica. Samospráva organizuje podujatia, na ktorých takmer vždy potrebuje dobrovoľníkov a my vždy ochotne pomôžeme. Myslím si, že v meste máme dostatok organizácií, ktoré medzi sebou na podujatiach spolupracujú a tak ich robia kvalitnejšie. Či už je to Študentský parlament, Domka, dobrovoľní hasiči, Spartani a veľa iných.

Aké sú plány Senica 2.0 v tomto roku?

Plány sú veľké, ale uvidíme, čo nám opatrenia dovolia. S istotou viem povedať, že naše amaterske adrenalínové preteky Hecni sa po piate budú. Uvidíme, či ako veľké podujatie, alebo ako minulý rok – individuálne. Ďalšie nové podujatie je Zelená Senica. Máme radi prírodu a chceme jej pomôcť. Osvetou (písaním článkov a točením videí), našimi Zberačkami (zbieranie odpadkov), sadením stromčekov a kríkov, výrobou a osádzaním vtáčích búdok a hmyzích hotelov. Budeme organizovať aj podujatia pre deti či workshopy pre mladých.

Si koordinátor aktivít Senica 2.0, ako vyzerá tvoja práca a komunikácia s dobrovoľníkmi?

Momentálne komunikácia prebieha cez sociálne siete. Taktiež im týždenne posielam newsletter s novinkami, čo máme nové a čo sa pripravuje. Posledný bol o našich podcastoch Svet 2.0. Snažím sa s nimi komunikovať čo najčastejšie. S niektorými sa radím pri príspevkoch, s inými píšem články na náš web, alebo im len tak napíšem, či zavolám, ako sa majú.

Dokázali ťa niečím za tie roky fungovania prekvapiť?

Neviem, či sa to dá nazvať prekvapením. Ale proste páči sa mi tá ich motivácia pomôcť. Že za to nič nechcú. Ako im záleží na tom, aby sa podujatie podarilo. Ako vedia pomáhať nielen druhým, ale aj sami medzi sebou. Ako tu pre seba sú, ak to niekto potrebuje. Vytvára to fakt super kamarátstva. A to je hlavnou víziou našej organizácie. Pomáhať a pri tom byť šťastný.

Je dôležité zapájať sa do verejného života práve takýmto spôsobom?

Vo svete je veľa zlého, ktoré nevieme ovplyvniť. Ale čo ovplyvniť vieme, je naše mesto a obyvatelia v ňom. Vieme ho upratať. Vieme spraviť podujatie pre deti, kde sa budú smiať a dobre sa zabavia. Vieme navštíviť dôchodcov v zariadení a venovať im svoj čas. Vieme tak svoj čas tráviť zmysluplne. Cieľom dobrovoľníka je spraviť niečo pre druhých. Obetovať svoj čas a pomáhať. Túto rovinu chápeme. Ale čo z toho má dobrovoľník? Pocit. Fakt dobrý pocit, že spravil niečo správne.

Predpokladám, že bez toho, aby ťa to bavilo, by to nešlo. Čo tebe osobne takáto práca dáva?

Všetko. Ja som srdcom dobrovoľník. Síce pri organizovaní podujatí sa ten duch dobrovoľníka vytráca. Ale vytváram tým podmienky pre iných dobrovoľníkov, aby zažili ten bezprostredný vzťah s účastníkom podujatí a naplno si užili ten pocit. Pocit, keď deti s úsmevom utekajú od stanoviska ku stanoviska a plnia úlohy. Pocit, keď zdvihneš odpadky a zostane po tebe zelená tráva. Pocit, keď objímeš deduška a ten sa ti rozplače, že to neurobil nik už veľmi dlho. Preto to robím. Pre dobrovoľníkov, aby zažili tieto okamihy. A to ma napĺňa.