21. marec – Svetový deň Downovho syndrómu

Prečo práve 21. marec? Dátum vôbec nie je náhodný a má svoju jasnú symboliku. Downov syndróm je totiž ochorenie spôsobené zhlukom 3 chromozómov práve na 21. chromozómovom páre. Downov syndróm nie je choroba, ale zdravotné postihnutie. Sú pre ňu typické viditeľné príznaky už od narodenia dieťaťa a sprevádzajú ho celý život. Príčinou Downovho syndrómu je nadpočetný 21. chromozóm, ktorý vznikol pri delení pohlavných buniek. Na Slovensku sa ročne narodí len jedno z 50 detí s Downovým syndrómom. Na svete je päť miliónov podobných detí. Kvôli charakteristickým znakom sú si ľudia s Downovým syndrómom podobní, no každý z nich je jedinečný. Priemerný vek, ktorého sa dožívajú ľudia s Downovým syndrómom, je vo vyspelých krajinách nad 50 rokov.

Čo je Ponožková výzva?

#PonozkovaVyzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň sa rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim.

Prečo ponožky?

Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky. Dátum 21. 3. je tiež symbolický, lebo ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. Genetická porucha sa odborne nazýva trizómia 21. chromozómu. Hoci majú niečo navyše, nevyvyšujú sa!

Súťaž!!!

Naša súťaž o podkolienky Lull je jednoduchá. Stačí si 21. marca obliecť každú ponožku inú, odfotiť si ich, pridať k nim zmienku o našom insta profile @senica2.0, dať si to do story či príspevku na svoj insta a čakať či vyhráš. Ak máš súkromný účet, tak nám screen obrazovky pošli do správy na insta.
#ponozkovyden #ponozky #downovsyndrom #ponozkovyden2020 #LotsOfSocks, #WorldDownSyndromeDay #WDSD20

Som tu… Čo by ste mali o mne vedieť?

O mojich možných zdravotných problémoch a obmedzeniach Vám už určite povedali. Čo Vám však možno nepovedali, je toto:

  • Učím sa pomalšie, no mám výbornú schopnosť napodobňovania, a tak sa môžem veľa vecí naučiť.
  • Môžem navštevovať ZUŠ a naučiť sa hrať na hudobný nástroj, tancovať alebo maľovať. Mám výborné herecké schopnosti.
  • Naučím sa čítať a písať, viem pochopiť fotosyntézu, zistiť kto bol Marco Polo, pochopím násobenie, delenie a desatinné čísla.
  • Možno ma bude zaujímať história, vývoj zeme, vývoj človeka, a to nielen v rozsahu osnov ZŠ, ale ešte oveľa viac.
  • Mám zmysel pre humor a vtipy viem nielen pochopiť, ale aj vymyslieť.
  • Viem sa tešiť z maličkostí. Urobiť radosť iným a tešiť sa z radosti a úspechov iných je mi blízke.
  • Kedykoľvek ti bez zábran poviem ako ťa ľúbim a že sa mi páčiš.
  • Dokážem používať mobilný telefón a cestovať hromadnou dopravou.
  • Ak budem športovať a veľa trénovať, môžem vyhrať na celosvetových špeciálnych olympiádach.
  • V dospelosti môžem pracovať a žiť s niekým, koho budem milovať.