fbpx
Avada Festival
Pridaj sa k nám
Senica 2.0

Ponožkový deň

Nahrávam Udalosti

Tak ako my, tak aj ľudia s Downovým syndrómom by mali mať plnú účasť na rozhodovaní o záležitostiach, ktoré sa ich týkajú alebo ovplyvňujú ich životy. Účinná a zmysluplná účasť je základným princípom ľudských práv podporovaných Dohovorom OSN.

Realita je ale iná…

V spoločnosti prevládajú negatívne postoje, diskriminácia vo vzdelávaní, v pracovných príležitostiach a vylúčenie spôsobujú, že ľudia s Downovým syndrómom zostávajú pozadu. Ľudia s Downovým syndrómom by sa mali podieľať na rozhodovaní o sebe samých. Každodenné drobné rozhodnutia – čo si chcem obliecť, čo si dám na obed, aký si spravím účes – cez tie väčšie – s kým sa budem kamarátiť, ako vypracujem úlohy v škole, pôjdem dnes do kina – až po tie najväčšie – kde a s kým budem žiť, akú prácu budem vykonávať, mať vlastný hlas v politických otázkach.

Problémom je nepochopenie špecifických problémov zo strany spoločnosti, vlády, a neschopnosť či neochota podporovať ich vhodnými príležitosťami a nástrojmi potrebnými na zmysluplnú účasť. Je treba obhajovať túto myšlienku, oslovovať kľúčové zainteresované strany, aby hľadali riešenia a žiadajme ich, aby rozumeli tomu, aké príležitosti by mali a mohli poskytnúť ľuďom s Downovým syndrómom.

Poukázať na daný problém sa rozhodla aj EDSA (Európska asociácia Downovho syndrómu) v svojej plagátovej kampani v rámci Svetového dňa Downovho syndrómu.

My sa rozhodujeme” (We decide)– je hlavnou myšlienkou 21. marca 2020.

Podrobnosti

Dátum:
21. marca 2020
Čas:
8:00 - 17:00

Organizátor

Senica 2.0
Email:
info@senica20.sk
View Organizátor Website
Go to Top