Keď sme v januári začali s promom na naše Hecni sa, ani vo sne nás nenapadlo, čo nás čaká za rok. Rok 2020 sa bude radiť k tým ťažším v histórii ľudstva. A silu pandémie sme pocítili aj my dobrovoľníci. Zrušili sa podujatia, možnosti stretávania, zostali zatvorené školy.

A čo sme teda v roku 2020 robili???

Pomohli sme prírode. Aspoň tu v našej Senici. Až 7 krát sme zbierali odpadky. Zapojilo sa 20 dobrovoľníkov. Vyzbierali sme 114 veľkých 120 litrových mechov. Našli sme všelijaké prekvapenia. Skôr nemilé. Stoličky, chladničku, karburátor, hrnce, dvere, oblečenie, ale hlavne veľa plastových fliaš a sáčkov, niektoré naplnené ľudskými, hm asi viete čím. Tieto naše Zberačky mali veľký ohlas. Ľudia nás chválili na soc. sieťach, ukazovali z aút palec hore, či sa pri nás zastavili a ďakovali nám, že takéto niečo robíme. Potešilo to, ale nerobili sme to preto. Robili sme to pre prírodu, pre zvieratá, pre Zem. Plne si uvedomujeme, čo všetko jej spôsobujeme, ako ju ničíme a sami vidíme ako veľmi ju tým meníme. Preto sme prvú Zberačku mali symbolicky práve na Deň Zeme. Ale zberom to nekončí. Tento rok chceme uskutočniť projekt Zelená Senica. O čo pôjde sa dozviete postupne počas roka.

Aj napriek pandémii sme uskutočnili naše najväčšie podujatie amatérsky adrenalínový pretek Hecni sa po štvrté. Na 5 km trati bolo len 10 prekážok, keďže sme priebeh preteku natiahli na celý mesiac. Prekážky sme schovali do lesa, no aj tak nám dve prekážky zmizli. Našťastie až v posledný deň preteku. Jedna z nich bola postavená z lešenia deda jedného nášho dobrovoľníka. Potvrdilo sa, že medzi nami žijú dobrí ľudia. Hneď na tretí deň sa ozval darca, ktorý nám podobné lešenie venoval. Podujatie sme uskutočnili za sprísnených hygienických opatrení. Nerobili sme žiadne veľké podujatie. Nikdy sa na štarte nestretlo viacej ako 8 pretekárov. Teda až na dve výnimky keď spolu utekali Spartan Training Group Senica a druhý deň aj STG Holíč. Nečakane sme mali vyššiu účasť ako rok predtým. Zapojilo sa až 300 pretekárov. S čím sme nepočítali, lebo sme mali pripravených len 100 medailí. Avšak firma vyrobamedaili.cz nám ich dokázala dodať.

Počas leta sme spoluorganizovali dve podujatia pre deti. Leto pre deti a Senica deťom. Vedeli sme, že deti prežívajú pandémiu možno viacej ako rodičia. Nechodili do školy, nevideli sa s kamošmi. Tak sme im dopriali, aby sa mohli prísť zahrať k nám na podujatia. Ako na Hecni sa aj tu sme dodržali všetky stanovené hygienické opatrenia. Všetci dobrovoľníci mali rúška od Europe Direct Senica. Deti po absolvovaní 10 stanovísk dostali odmenu. Deti aj rodičia boli za tieto dve podujatie vďační.

V septembri sme sa už tradične zapojili do Senického týždňa dobrovoľníctva. Najprv sme pripravili tretie a posledné podujatie pre deti v minulom roku Dobrovoľníci deťom. Nasledovalo rozdávanie rannej kávy a venčenie psíkov. Okrem ďalšej Zberačky sa vyčistili aj hroby známych osobností Senice.

Niektorí z nás vypomáhali na celoplošnom testovaní. Vieme, že jedine spolu Covid-19 dokážeme poraziť. Svojou zodpovednosťou a pozitívnym prístupom. Celý rok bojujeme a bojovať ešte budeme. V rámci projektu Mladí senierom sme zmenili rozpočet a zakúpili germicídne žiariče, ktoré ničia vírusy, čiže aj Covid-19. Tie sme odovzdali do dvoch domovov dôchodcov spolu s rúškami a štítmi pre personál. Ešte sme rozmýšlali ako potešiť klientov, babičky a deduškov, v týchto zariadeniach. Rozhodli sme sa zostávajúce peniaze minúť na dychovú kapelu Pruclek, ktorá zahrala vždy niekoľko pesničiek pred každým domovom dôchodcov v meste. Aspoň takto sme sa ich snažili potešiť, keďže osobný kontakt je zakázaný.

Ale tým dobro, čo sme v minulom roku robili, neskončilo. Zapojili sme sa ako každoročne do Giving Tuesday a to až tvomi aktivitami. V jednej z nich sme sa prihlásili a zbierali krabice plné darčekov v rámci celoslovenskej iniciatívy “Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?”. Na začiatku sme si stanovili cieľ vyzbierať 80 krabíc. Ani vo sne nás nenapadlo, koľko ľudí bude chcieť spraviť radosť babičkám a deduškom v domovoch dôchodcov. Nakoniec nám ľudia venovali až 380 krabíc plných darčekov.

Druhou iniciatívou, ktorú sme si vymysleli bolo vyzbieranie hygienických potrieb pre organizáciu Človek v ohrození. Vďaka firmám 101 Drogerie, Ecoder, PetVetCentrum – veterinárna ambulancia Senica, Ecoder, ArcelorMittal Gonvarri SSC Slovakia, Adis Office kancelársky svet či Informačné centrum Europe Direct Senica sme vyzbierali hygienické potreby v hodnote 1000 EUR. Ale za peniaze, čo venovali sme zaobstarali aj školské potreby ako zošity, perá, farbičky či kalkulačky.

A na konci roka sme pripravovali prekvapenie, ktoré sme ukázali v prvý deň tohto roka. A práve vtedy uzrel svetlo sveta náš podcast Svet 2.0. V podcastoch Svet 2.0 vám spolu s našimi hosťami priblížime, ako svet vidíme my. Chceme ho lepší ako je. Budeme pozývať hostí, ktorí svojou prácou, životným štýlom, či spôsobom života menia tento svet k lepšiemu. Pomáhajú druhým. Otvoríme témy, ktorým sa nevenuje dostatočná pozornosť. Predstavíme dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú, kde sa dá. Povieme si príklady ako aj ty môžeš pozitívne ovplyvniť klimatickú krízu. To všetko v troch témach. O dobrovoľníctve, O prírode, O spoločenských témach.